Éttermi asztal tisztítása

Önnel előfordult már, hogy egy takarító, miután befejezte a munkát, a felület még csíkos vagy maszatos maradt?

Ez azért lehet mert vagy a törlőkendője vagy pedig a víz koszos. Így valójában a szennyeződést az asztalról nem felszedi, hanem azt elkeni. Ezáltal körkörös csíkok és foltok maradnak. Látható, hogy dolgozott vele, de ténylegesen nem az a cél, hogy látszódjon a munka, hanem hogy szép tiszta végeredményt kapjunk. Azt kell elérni, hogy az asztal, mikor letöröljük, szép homogén, csík- és foltmentes legyen.

Ennek érdekében nem elég csak szimplán áttörölni egy vizes kendővel vagy valamilyen bútorápolóval, hanem a még szárazzal is szükséges átmenni rajta. Ezzel visszaszedjük a megmaradt tisztítószert, maradvány vizet és így már garantált a jó minőség, a szép, egyenletesen tiszta felület!

Most egy étteremről van szó, ahová leginkább éjszaka járunk takarítani. A felszolgáló napközben minden vendég után becsületesen letörölte az asztalt, de idő vagy tudás híján az sajnos minden esetben csíkos maradt. Így a szorgalmas pincérek éjszakára mindig hagytak nekünk munkát az egyéb teendőink mellé. :)

forrás:
http://makulatlan.hu

Maszatos, csíkos padló

Felmosás következtében minden esetben vissza marad némi víz a felületen. Mivel a víz nem teljesen tiszta, vagy ha a túl sok tisztítószer került bele, miután megszáradt a padló, csak a víz párolog el és minden szennyeződés, ásványi anyag, tisztítószermaradvány, ami a vízben volt, le fog száradni a padlóra.

 

Ezután gyakorlatilag vízkőként vagy egyéb maradványként fog megjelenni. A későbbi felmosások következtében egy vékony fátyol keletkezik rajta, amitől mattabb is lesz a felület. Továbbá sok helyen látszik, hogy amikor az ember a gumitalpú cipőjével rálép, ennek (a cipő talpa vákumot képezve a felületi pórusokból, kiszippantja a szennyeződést) helyén a felület előbb-utóbb foltokban tiszta lesz.

 

Ugyanez a jelenség történt az itt bemutatott burkolatok esetében is. Ez gyakran olyan felületeken szokott megjelenni, ami nem teljesen sima, egy picit porózus, mint esetünkben az irodai laminált padlónknál. 

 

  

  

Erre a problémára számos megoldás létezik. Az egyik legmegfelelőbb az úgynevezett száraz technológia. Ez azt jelenti, hogy mechnikus hatást kell kifejteni egy durvább szövetű anyaggal, ami valójában kifényezi, lepolírozza a szennyeződést a felületről. Ezt a kis, finom fátyolt. Lehet kézzel is csinálni vagy ha valaki nagyon neki akar ugrani, akár négykézlábra ereszkedve vagy lábára téve rongyokat, tornagyakorlatokat csinálhat egész nap a házban. :) Ezt mi inkább géppel szoktuk csinálni, egy egytárcsás súrolóval, aminek kellő fordulatszáma van, ez minimum 150-et fordul percenként. Nagyon jól ki tudja fényezni és eltüntetni ezt a szennyeződést.

 

Nagyon fontos! Miután a polírozással megvagyunk nincs vége a feladatnak. Ez a szennyeződés, amit feleszedtünk, finom porként ki fog hullani a használt törlőkendőből, rongyból, így azt nagyon óvatosan egy száraz kendővel össze kell szedni. Legmegfelelőbb erre a feladatra egy impregnált* (nedvesített, átitatott) kendő vagy egy erős porszívóval felporszívózni. Ilyenkor van vége a feladatnak. Máskülönben ez a por lerakódik, és újra bele lesz taposva a felületbe.

 

Ezt munkát legjobb ha időnként megismételjük egy-egy felületnél.Másik megoldás, ha nagyon odafigyelünk arra, hogy a tisztítószert soha ne adagoljuk túl. Fontos, megérteni és megjegyezni: attól, hogy a gyári előírásnál több tisztítószert adagolunk a vízbe nem lesz hatékonyabb. Ettól kizárólag csak rosszabb lesz! Úgy van kiszámolva ez, hogy a víz csak egy bizonyos mennyiségű tisztítószert tud önmagában feloldani, így a "tisztítószerfelesleg", amit felvesz, az már telíti a szennyeződésfelvételi képességét. Ennek következtében már nem képes több szennyeződést felvenni a víz, mivel azt megtöltöttük tisztítószerrel! Természetesen az hova fog kerülni? Vissza a padlóra, a földre.

 

Akár ha sima ásványvizet vesz az ember, akkor megnézheti, hogy x mennyiségű vízben mekkora az oldott ásványi anyag. Valójában a víz is tud telítődni. A természetben nem tud megmaradni egyszerűen H2O-ként, hanem valamilyen szennyeződést magába fog zárni. A takarításban mára elterjedt, hogy fojtott ozmózisos vagy akár desztilált vizet használjanak. Ettől nagyobb lesz a víz felvevőképessége. A desztilált vízből párologtatás következtében csak sima H2O jut át a másik tartályba, gyakorlatilag egy teljesen "üres" vizet kapunk eredményül, így takarításkor több szennyeződést tud magába vonni. Ez valójában a környezetbarát takarításnek egyik módja is. A tisztítószert azért is adagoljuk a vizekhez, hogy ennek hatására megnöveljük a szennyfelvevő képességét. Alapból van "felvevő képessége", de ezt ilyen módon tudjuk növelni. Viszont nem szabad átesni a ló túloldalára!

  

  

  

Nagyon sokszor azt tapasztalom, hogy a takarítók nem használnak mérőeszközöket, hanem csak úgy löttyintenek egyet a vízbe, és jó lesz az úgy! Én mindig mérni szoktam, és olyan mennyiséget teszek a vízbe a tisztítószerből, amennyit a gyártó is javasol. Ezáltal mindig jó eredményt lehet elérni, és nem okozunk pluszmunkát magunknak vagy kellemetlenséget a megrendelőnek. "Valójában fel lett takarítva, de mégsem szép. Csíkos, maszatos, látszik a lábnyom..."

 

*impregnált kendő: olyan törlőkendő, amely át van itatva tisztítószerrel (fertőtlenítőszerrel, bútorápolóval stb.). Kevés folyadékot tartalmaz és nem hagy csíkot maga után. Előnye, hogy gyorsan szárad, nem hagy nyomot maga után.

 

Ezek a kendők még olyan porszemet is képesek összeszedni, amit nemcsak hogy szemmel nem látunk, de még kézzel sem lehet érezni. Egy teljesen pormentes felületet tudunk vele létrehozni. Mikroszálas törlőkendőket is lehet ugyanígy használni, szóróflakonnal. Szórunk egy keveset a kendőre, nem túl sokat, így egy nyirkos, impregnált kendőt kapunk.

 

forrás:
http://makulatlan.hu

 

Gumicsík eltávolítása

Ez egy nagyon érdekes történet, amely egy egyedi eset volt. Van olyan, hogy kihívnak minket ehhez hasonló, megoldhatatlannak tűnő helyzetekhez.

Mivel egy uszodáról van szó, ahol a vizet sokszor kihordják a vendégek a medencéből, az ottani takarító vízkőoldóval próbált felmosni. Az egészen jól tisztán tartja kövezetet a fugákat is beleértve. Viszont az ajtóban sajnos volt egy kis sérülés, aminek hatására egy gumicsíkot húzott félkörív alakban a padlón. Mivel az alkalmazott vízkőoldó nem szedte fel, aránylag sokáig ott volt, a takarítónő pedig nem tudott vele megbirkózni.

Olyan másfél-két hónap alatt keletkezett ez a szóban forgó gumicsík. Először nagyon halvány volt, aztán ahogy egyre jobban kopott a gumi és mivel ez egy csúszásgátló burkolat, amely érdes, mint egy dörzsipapír egyre jobban szennyeződött a padló. Ahogy nyitogatták az ajtót, a gumiból mindig levált egy kevés. Így szépen lassan sötétebb lett, és egyre inkább rosszúl nézett ki.

Mivel felületspecialista is volnék (rendelkezem ilyen képzéssel illetve oklevéllel is), kimentem megnézni, felmérni a problémát.

A gumit leginkább lúgok oldják, így kellett csinálnom egy lúgos alaptisztítást, amely fel is szedte a csíkot. Így most már egy teljesen tiszta, gumicsík mentes felületük van. Mindazonáltal a takarítónő is ki lett oktatva az ilyen szennyeződés eltávolításából, aminek hatására ez a terület is folyamatosan karban van tartva.

 

 

 

 

Porszívózás vagy seprés?

Ebben a cikkben ezt a témát járjuk körül, egy kicsit megpróbálunk méllyebben betekinteni:

A seprű használata egyszerűnek és gyorsnak tűnik. Vajon tényleg az?

Lehet, hogy csupán újabb pluszmunkát generálunk vele?

Nézzük meg! Pontosan mi történik sepréskor?

Mondjuk lépcsőház felseprésekor: nem tapadó szennyeződések esetén nagyobb szemcséseket össze tudjuk szedni (ezeket szabad szemmel is látjuk), a kisebbeket akaratlanul is felverjük a levegőbe. Ezek tovább lebegnek, majd beszívják az emberek, leülepednek a különböző vízszintes felületeken, mint ablakpárkányok, korlátok, postaládák...

A porszemeknek van egy ülepedési sebességük. Az 1 mikronnál (a méter milliomodrésze) kisebb porszemcsék kb. 8 órán át lebegnek. Az 5-10 mikronos porszemek 3-10 perc alatt ereszkednek le. A lépcsőházakat legtöbb esetben napközben takarítják. Legtöbb esetben, mire hazajönnek a lakók, azt látják, hogy megint poros minden. Délelőtt 10-kor fel lett takarítva, délután 5-6-ra pedig erre a képre érkeznek haza. Mindemellett nem is mindig csinálják szakszerűen a seprést, hanem össze-vissza csapkodnak, a lépcsőről lesodorják, ahonnan rögtön a levegőbe kerül. Egy padlón lehet óvatosan seperni. Még az is előfordul, hogy a képzetlen takarító nem csak fokról fokra söpri le a port, hanem a korlátok mentén az eggyel lentebbi szintre. Majd onnan lentről söpri össze. Ebben az esetben úgy mutatkozik ez nagyon jól, amikor a nap besüt, és a fénynyalábban látszik, hogy mekkora a por. Főleg olyan házakban, ahol idősek laknak (régebbi házakban), ez kiemelten fontos. Sajnos sokan küszködnek asztmával, légúti betegségekben. Plusz a takarítónak is hosszabb távon betegségeket eredményez!

Mi erre a megoldás?
A leghatékonyabb, ha a lépcsős területeket porszívóval takarítunk. Ez eddig sokszor nehézkes tudott lenni, mert csak "kábeles" porszívók voltak, a cipekedés pedig körülményes. Legtöbb helyen a lépcsőházban nincs áramforrás, mert közterület, illetve kültér. De most már itt van nekünk a modern lítiumos akkumulátor, amely lehetővé teszi, hogy háti akkumulátoros porszívókkal dolgozzunk. Ezek körülbelül 1 órán keresztül tudnak működni.

Ezután jöhet a felmosás!

Ez egy másik probléma. Van, hogy felmossák a poros lépcsőházat. Így ott maradnak a vízcseppek, amelyekben rengeteg szennyeződés van még. És amint visszaszárad, foltként, maszatként jelenik meg. A víz hatására vízkövessé is válik a felület, amely hamarabb is koszolódik. Ha porszívóval rendesen össze van szedve előtte a por, akkor elég csak egy enyhe nyirkos felmosás (ún. nyirkos feltörlés), ezáltal sokkal jobb az eredmény, és sokkal hosszabb ideig meg lehet tartani ezt a tiszta állapotot. Az ablakok sem porosodnak könnyen, több ideig maradnak tiszták. Sokkal kevesebb por van, sokkal jobban bejön a fény, jobb a közérzet egy kicsit, kellemesebb fényesebb a lépcsőház...

 

Forrás:
http://makulatlan.hu

Elkészült legújabb weblapunk!

Böngésszéttek, nyomkodjátok, osszátok, használjátok bátran!


Ennek kapcsán ajánlom figyelmetekbe a folyamatosan frissülő "Blog" menüpontunkat, ahol sok-sok szakmai fogásra is lelhettek :-)

 

Erre a LINK -re kattintva elérhetitek az oldalt.

Állás lehetőség

Takarító állás

XIII. kerületi lakóparknak takarítására keresünk ÖNÁLLÓAN és PRECÍZEN dolgozó munkatársat.

A feladatok pontos leírás szerint hajtandóak végre! A munkavégzés a lakópark több lépcsőházában és egyéb közös területein történik!

Csak elhívatott, dolgozni akaró és tudó személyek jelentkezését várjuk.

Várjuk jelenkezéseket az alábbi elérhetőségeken:

mail: takaritas@makulatlan.hu

mobil: +3670 944 3442

 

Cégünk weboldalát az alábbi linken érhetik el:

Kérlek kattints IDE