SzakMÁzz 2017

Pályaválasztási kiállítás

Ebben az évben is kint vagyunk a SzakMÁzz Pányaválasztási Kiállításon!

Ha szeretnél egy jó csapattal/tevékenységgel találkozni, gyere ki Te is a mai napon 17.00-ig!

Irodai eszközeink tisztán tartása

Egy irodában sok olyan eszköz van, amelyet minden nap megérintünk. Esetleg nem csak mi magunk, hanem kollégáink, ügyfeleink is. Ilyenek az egér, billentyűzet, monitor, nyomtató vagy akár tollak, kapcsolók, szekrénykilincsek.

Ezek tisztán tartása az alapvető higiénia nagyon fontos része.

Mivel automatikusan nyúlunk hozzájuk nap mint nap, észre sem vesszük, már fel sem tűnik, hogy milyen koszossá tudnak válni!

Sok olyan dolgozó van, akik akkor sem tisztítják meg őket alaposan, miután egy korábbi kollégától öröklik meg, veszik át azokat.

szamologep1
szamologep2

Tipikus példa erre a billentyűzetünk! Ez akkor külön érdekes, ha az irodában, az asztalnál étkeznek a munkatársak, mivel valamilyen okból kifolyólag nem megoldott a konyhai étkezés. Vagy nincs is konyha, esetleg az túl kicsi. Ezáltal a billentyűzet még könnyebben koszolódik, beleszóródik a morzsa, zsírosodik. Vagy éppen belefröccsen a kávé...

Vannak olyan irodák, ahol ezekre a dolgokra is külön figyelmet fordít a takarító, de az a tapasztalat, hogy ez egy erősen elhanyagolt terület. Sem a takarító, sem pedig a munkatársak nem gondoskodnak róla. Amikor mi magunk átveszünk egy-egy területet, olykor égnek áll a hajunk, milyen állapotok tudnak lenni.

Néha sajnos a takarítóknak nincs is kapacitásuk arra, hogy megcsinálják.

Ez nem csak esztétikailag, hanem higiéniai szempontból is fontos! A dolgozóknak is ügyelniük kell erre.

Ugye mennyivel szebb látvány a lenti billentyűzet? :)

billentyuzet tisztitas1 billentyuzet tisztitas2

Maszatos, csíkos padló

Felmosás következtében minden esetben vissza marad némi víz a felületen. Mivel a víz nem teljesen tiszta, vagy ha a túl sok tisztítószer került bele, miután megszáradt a padló, csak a víz párolog el és minden szennyeződés, ásványi anyag, tisztítószermaradvány, ami a vízben volt, le fog száradni a padlóra.

 

Ezután gyakorlatilag vízkőként vagy egyéb maradványként fog megjelenni. A későbbi felmosások következtében egy vékony fátyol keletkezik rajta, amitől mattabb is lesz a felület. Továbbá sok helyen látszik, hogy amikor az ember a gumitalpú cipőjével rálép, ennek (a cipő talpa vákumot képezve a felületi pórusokból, kiszippantja a szennyeződést) helyén a felület előbb-utóbb foltokban tiszta lesz.

 

Ugyanez a jelenség történt az itt bemutatott burkolatok esetében is. Ez gyakran olyan felületeken szokott megjelenni, ami nem teljesen sima, egy picit porózus, mint esetünkben az irodai laminált padlónknál. 

 

  

  

Erre a problémára számos megoldás létezik. Az egyik legmegfelelőbb az úgynevezett száraz technológia. Ez azt jelenti, hogy mechnikus hatást kell kifejteni egy durvább szövetű anyaggal, ami valójában kifényezi, lepolírozza a szennyeződést a felületről. Ezt a kis, finom fátyolt. Lehet kézzel is csinálni vagy ha valaki nagyon neki akar ugrani, akár négykézlábra ereszkedve vagy lábára téve rongyokat, tornagyakorlatokat csinálhat egész nap a házban. :) Ezt mi inkább géppel szoktuk csinálni, egy egytárcsás súrolóval, aminek kellő fordulatszáma van, ez minimum 150-et fordul percenként. Nagyon jól ki tudja fényezni és eltüntetni ezt a szennyeződést.

 

Nagyon fontos! Miután a polírozással megvagyunk nincs vége a feladatnak. Ez a szennyeződés, amit feleszedtünk, finom porként ki fog hullani a használt törlőkendőből, rongyból, így azt nagyon óvatosan egy száraz kendővel össze kell szedni. Legmegfelelőbb erre a feladatra egy impregnált* (nedvesített, átitatott) kendő vagy egy erős porszívóval felporszívózni. Ilyenkor van vége a feladatnak. Máskülönben ez a por lerakódik, és újra bele lesz taposva a felületbe.

 

Ezt munkát legjobb ha időnként megismételjük egy-egy felületnél.Másik megoldás, ha nagyon odafigyelünk arra, hogy a tisztítószert soha ne adagoljuk túl. Fontos, megérteni és megjegyezni: attól, hogy a gyári előírásnál több tisztítószert adagolunk a vízbe nem lesz hatékonyabb. Ettól kizárólag csak rosszabb lesz! Úgy van kiszámolva ez, hogy a víz csak egy bizonyos mennyiségű tisztítószert tud önmagában feloldani, így a "tisztítószerfelesleg", amit felvesz, az már telíti a szennyeződésfelvételi képességét. Ennek következtében már nem képes több szennyeződést felvenni a víz, mivel azt megtöltöttük tisztítószerrel! Természetesen az hova fog kerülni? Vissza a padlóra, a földre.

 

Akár ha sima ásványvizet vesz az ember, akkor megnézheti, hogy x mennyiségű vízben mekkora az oldott ásványi anyag. Valójában a víz is tud telítődni. A természetben nem tud megmaradni egyszerűen H2O-ként, hanem valamilyen szennyeződést magába fog zárni. A takarításban mára elterjedt, hogy fojtott ozmózisos vagy akár desztilált vizet használjanak. Ettől nagyobb lesz a víz felvevőképessége. A desztilált vízből párologtatás következtében csak sima H2O jut át a másik tartályba, gyakorlatilag egy teljesen "üres" vizet kapunk eredményül, így takarításkor több szennyeződést tud magába vonni. Ez valójában a környezetbarát takarításnek egyik módja is. A tisztítószert azért is adagoljuk a vizekhez, hogy ennek hatására megnöveljük a szennyfelvevő képességét. Alapból van "felvevő képessége", de ezt ilyen módon tudjuk növelni. Viszont nem szabad átesni a ló túloldalára!

  

  

  

Nagyon sokszor azt tapasztalom, hogy a takarítók nem használnak mérőeszközöket, hanem csak úgy löttyintenek egyet a vízbe, és jó lesz az úgy! Én mindig mérni szoktam, és olyan mennyiséget teszek a vízbe a tisztítószerből, amennyit a gyártó is javasol. Ezáltal mindig jó eredményt lehet elérni, és nem okozunk pluszmunkát magunknak vagy kellemetlenséget a megrendelőnek. "Valójában fel lett takarítva, de mégsem szép. Csíkos, maszatos, látszik a lábnyom..."

 

*impregnált kendő: olyan törlőkendő, amely át van itatva tisztítószerrel (fertőtlenítőszerrel, bútorápolóval stb.). Kevés folyadékot tartalmaz és nem hagy csíkot maga után. Előnye, hogy gyorsan szárad, nem hagy nyomot maga után.

 

Ezek a kendők még olyan porszemet is képesek összeszedni, amit nemcsak hogy szemmel nem látunk, de még kézzel sem lehet érezni. Egy teljesen pormentes felületet tudunk vele létrehozni. Mikroszálas törlőkendőket is lehet ugyanígy használni, szóróflakonnal. Szórunk egy keveset a kendőre, nem túl sokat, így egy nyirkos, impregnált kendőt kapunk.

 

forrás:
http://makulatlan.hu

 

Elkészült legújabb weblapunk!

Böngésszéttek, nyomkodjátok, osszátok, használjátok bátran!


Ennek kapcsán ajánlom figyelmetekbe a folyamatosan frissülő "Blog" menüpontunkat, ahol sok-sok szakmai fogásra is lelhettek :-)

 

Erre a LINK -re kattintva elérhetitek az oldalt.